Trumpai

Stabdžių sistema

 

Stabdžių diskai dalyvauja stabdymo trinties procese todėl natūralu kad karts nuo karto, kaip ir stabdžių kaladėles, juos reikia keisti. Stabdžių diskai paprastai turi ant jų iškaltus minimalaus plonumo matmenis, t.y. stabdžių diskai negali būti plonesni nei nurodyta, jei taip yra – juos reikia keisti.

 

Diskiniai stabdžiai

Paprastai jie yra montuojami priekyje ir dirba kartu su stabdžių trinkelėmis, kurios stabdymo metu yra spaudžiamos prie ketaus diskų, kurie sukasi kartu su ratu. Po dvi stabdžių trinkeles kiekvienam ratui yra sumontuota diskinių stabdžių suportuose, kurie yra neatskiriama pakabos dalis. Spaudžiant stabdžio pedalą hidraulinėje stabdžių sistemoje yra sukuriamas slėgis, kuris išstumia iš suporto cilindriukus, kurie spaudžia stabdžių trinkeles prie diskų.

 

Būgniniai stabdžiai

Jie yra būgno formos ir montuojami tik gale. Būgninės stabdžių trinkelės yra išlenktos pusapskritimiu bei turi frikcinius antdėklus ir stabdymo metu yra spaudžiamos prie vidinio būgno paviršiaus. Po dvi stabdžių trinkeles kiekvienam ratui yra sumontuota būgninių stabdžių sistemoje, kuri yra neatskiriama pakabos dalis. Spaudžiant stabdžio pedalą hidraulinėje stabdžių sistemoje yra sukuriamas slėgis, kurio pagalba rato stabdžių cilindriukas spaudžia trinkeles į vidinį būgnų paviršių, kol dėl jų trinties automobilis pradeda stoti.

 

  • Diskiniai stabdžiai efektyviau stabdo transporto priemones nei būgniniai stabdžiai.

 

Stabdžių pavaros

  • Mechaninė. Mechaninių stabdžių pavara (stovėjimo stabdis) – tai trauklių ir svirčių sistema, jungianti rankinio stabdžio svirtį su stabdžių mechanizmais ratuose.
  • Pneumatinė. Frikciniai stabdžiai, kuriuose suspaustas oras spaudžia stūmoklius, kurie spaudžia kaladėles prie stabdžių disko. Naudojama sunkvežimiuose, autobusuose.
  • Hidraulinė. Hidraulinėje pavaroje valdymo pedalus veikianti jėga perduodama stabdžių mechanizmams skysčiu. Hidraulinė pavara dažniausiai naudojama lengvuosiuose automobiliuose, mažos ir vidutinės talpos sunkvežimiuose bei mikroautobusuose.
© 2022 UAB VILKREMA